Με μόλις δύο αναμετρήσεις για τον α’ όμιλο ανοίγει σήμερα η 16η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Γ’ Κατηγορίας.
Στο γήπεδο Ντα Λούζ, ο Ολυμπιακός Φίλων θα φιλοξενήσει τα Καμίνια, ενώ στα Προσφυγικά η Προοδευτική Πατρών θα αγωνιστεί με τον Ολυμπιακό.
Όλες οι υπόλοιπες αναμετρήσεις και στους δύο ομίλους διεξάγονται αύριο Κυριακή.
Για τον α’ όμιλο, ο πρωτοπόρος Πυρσός έχει φαινομενικά εύκολο έργο απέναντι στον Ατρόμητο Ζαρουχλεϊκων και θέλει να εκμεταλλευτεί το ρεπό της Δάφνης Πατρών, ώστε να ξεφύγει και άλλο στην βαθμολογία.
Το μεγάλο ντέρμπι της ημέρας θα γίνει στα Ζαρουχλείκα, εκεί όπου η Νεάπολη Πατρών θα φιλοξενήσει τον Ρομαϊκό, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.
Τέλος το Βασιλικό θα υποδεχθεί τον Ωλενιακό, στην μάχη για την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Για τον β’ όμιλο, δεσπόζει το μεγάλο ντέρμπι πρωτοπόρων ανάμεσα σε Άβυθο Αιγιαλείας και Απόλλων Συνοικσιμού, με την διαφορά των δύο ομάδων να είναι στο +5 υπέρ των φιλοξενουμένων, οι οποίοι με νίκη “καθαρίζουν” ουσιαστικά την πρωτιά στον όμιλο.
Η ΑΕΚ Πατρών που μάχεται για την πρώτη πεντάδα, αγωνίζεται εκτός έδρας απέναντι στην Αυτόνομη, ενώ την νίκη θέλει και ο ΠΑΟΚ Πάτρας απέναντι στα Ψηλαλώνια, για να παραμείνει και αυτός σε τροχιά πεντάδας.
Τέλος ο Φοίνικας Αγυιάς θα υποδεχθεί την Φλόγα Κάτω Καστριτσίου, ενώ άκοπο “τρίποντο” παίρνει ο Αίας Πατρών από το Σκεπαστό που αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.
Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές του διημέρου στην 16η αγωνιστική της Γ’ Κατηγορίας έχει ως εξής :
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Σάββατο 25/3
Ντα Λουζ Οβρυάς, 16:30, Ολυμπιακός Φίλων Ποδοσφαίρου-Καμίνια, Βάγιας
Προσφυγικών, 16:30, Προοδευτική Πατρών-Ολυμπιακός Πατρών, Αβραμόπουλος
Κυριακή 26/3
Ζαρουχλεΐκων, 12:30, Νεάπολη ΑΕ-Ρομαϊκός Α.Σ., Παλαιολόγος
Χαλανδρίτσας, 14:00, Βασιλικό-Ωλενιακός, Παπαχρήστος
Ζαρουχλεΐκων, 17:00, Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων-Πυρσός Πατρών, Βέλιου
Ρεπό : Δάφνη Πατρών
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Κυριακή 26/3
Αγυιάς 26/03, 10:30, Αυτόνομη Π.Ο.-Α.Ε.Κ. Πατρών, Τσεντούρος
Ρίου, 12:30, Φοίνικας Αγυιάς-Φλόγα Κάτω Καστριτσίου, Ζήκος
Προσφυγικών, 12:30, Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 2018-Ψηλαλώνια, Ζέντελης
Αβύθου, 17:00, Άβυθος Αιγιάλειας-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου, Τηλιγάδας
Πετεινοί-Σκεπαστό 3-0 α.α.
Ρεπό : Αίας Πατρών
Οι βαθμολογίες και στους δύο ομίλους
1 Πυρσός 32
2 Δάφνη Πατρών 31
3 Νεάπολη 29
4 Ρομαϊκός 26
5 Ολυμπιακός Φίλων 25
6 Βασιλικό 15
7 Προοδευτική 14
8 Ωλενιακός 12
9 Καμίνια 12
10 Ολυμπιακός Πατρών 11
11 Ατρόμητος Ζαρουχλεϊκων 3
1 Απόλλων Συνοικισμού 35
2 Αβυθος Αγιαλείας 30
3 Πετεινοί 26
4 ΑΕΚ Πατρών 22
5 Αίας Πατρών 20
6 ΠΑΟΚ Πάτρας 19
7 Φλόγα Κ. Καστριτσίου 18
8 Αυτόνομη 16
9 Φοίνικας Αγυιάς 13
10 Ψηλαλώνια 6
11 Σκεπαστό 0