Ο πρώτος νεκρός από τις καταστρεπτικές φωτιές της Αττικής καταγράφηκε στο ΚΑΤ, όπου είχε μεταφερθεί σε εξαιρετικά κρίσιμη κατάσταση όταν, σύμφωνα με πληροφορίες του zougla.gr, έπαθε ηλεκτροπληξία από πεσμένο γυμνό καλώδιο της ΔΕΗ.
Η επίσημη ανακοίνωση του ΚΑΤ αναφέρει: «Την 14:00 της σήμερον διακομίστηκε με το ΕΚΑΒ κάτοικος της Ιπποκράτειου Πολιτείας, ηλικίας 38 ετών με κτύπημα στο κεφάλι με μη ανιχνεύσιμα ζωτικά σημεία, από πτώση στύλου της ΔΕΗ, σύμφωνα με μαρτυρίες παρευρισκομένων. Έγινε προσπάθεια ανάνηψης επί 70 λεπτά χωρίς αποτέλεσμα».