Θύμα ληστείας έπεσε ένας 16χρονος στην Ακτή Δυμαίων, τα ξημερώματα της Κυριακής.
Δράστες τρεις επίσης ανήλικοι, περίπου 15 – 17 ετών, οι οποίοι έχοντας καλυμμένα τα χαρακτηριστικά των προσώπων τους με κουκούλες, πλησίασαν τον έφηβο και με την απειλή μαχαιριού του πήραν το κινητό τηλέφωνο.
Οι δράστες στην συνέχεια τράπηκαν σε φυγή, προς άγνωστη κατεύθυνση. Οι δράστες εντοπίστηκαν και συνελήφθησαν, έπειτα από πεζή καταδίωξη στη συμβολή των οδών Μαιζώνος και Βορείου Ηπείρου και οδηγήθηκαν στην Ασφάλεια Πατρών.
Πρόκειται για αδέλφια, που όπως προέκυψε από την προανάκριση δεν έχουν απασχολήσει ξανά τις διωκτικές αρχές. Φέρεται να απέδωσαν την πράξη τους στην οικονομική ανέχεια.