Βρισκόμαστε στην «καρδιά» του Αυγούστου και παρόλο που στην ελληνική επικράτεια ζήσαμε μεγάλες καταστροφές με τις πυρκαγιές, στην Πάτρα που παραλίγο να είχαμε μια αντίστοιχη, υπάρχουν ακόμα οικόπεδα σε κακή κατάσταση.
Καλαμιές, ξερά χόρτα που έχουν ψηλώσει αρκετά, δέντρα που δεν έχουν κλαδευτεί και ένα σκηνικό που μοιάζει «ιδανικό» για να ζωντανέψει τον πύρινο εφιάλτη σε περίπτωση μιας φωτιάς.
Το χειρότερο από όλα είναι ότι πολλά από τα οικόπεδα αυτά είναι κοντά σε κατοικημένες περιοχές, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για την περίπτωση φωτιάς, ενώ το παράδοξο είναι ότι κάποια από αυτά δεν ανήκουν σε ιδιώτη, αλλά σε φορείς.
Όπως για παράδειγμα ο χώρος που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Κοζάνης και Ερμουπόλεως, στην Ανθούπολης, ένας χώρος που σύμφωνα με τα όσα αναγράφονται στην σελίδα «Πάτρα, αυτά που δεν λέγονται», είναι στην κυριότητα του δήμου Πατρέων.
Από τις φωτογραφίες του Περικλή Ευθυμιόπουλου μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς την σοβαρότητα της κατάστασης.