Μία μαγευτική δροσερή μουσική βραδιά υπόσχονται να προσφέρουν οι διοργανωτές της εκδήλωσης το Σάββατο 29 Ιουλίου 2023 στον λόφο του Πρ. Ηλία λίγο πριν από το χωριό Μίραλι του Δήμου Ερυμάνθου. Ο Δήμος Ερυμάνθου με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Μιραλίου ετοίμασαν μουσική εκδήλωση υπό το φως της Πανσέληνου σε ένα χώρο με υπέροχη θέα από το Παναχαϊκό & τον Ερύμανθο έως τον Πατραϊκό κόλπο.
Στον λόφο θα βρίσκεται και κλιμάκιο της Αστρονομικής Εταιρείας Πάτρας «Ωρίων» με Αστρονομικά όργανα παρατήρησης για να ξεναγήσει τους επισκέπτες στα μυστικά της Σελήνης και των πλανητών.
Η σχετική ενημέρωση:
“Με ρομαντική διάθεση το Σάββατο 29 Ιουλίου στις 10:00 το βράδυ ο Δήμος Ερυμάνθου με την βοήθεια του πολιτιστικού συλλόγου Μιραλίου , σας προσκαλούν όπως και κάθε χρόνο να απολαύσετε, άλλη μια αξέχαστη μελωδική βραδιά κάτω από την μοναδική ρομαντική λάμψη του φεγγαριού.
Πρόκειται για την γνωστή πλέον ετήσια εκδήλωση της Φεγγαράδας η οποία εδώ και πολλά χρόνια πραγματοποιείτε με επιτυχία στο Μίραλι Αχαΐας χάρις την μεγάλη στήριξη του κόσμου.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στον μαγικό χώρο με την υπέροχη θέα που βρίσκεται στον λοφίσκο του Προφ.Ηλεία πλησίον του χωριού, και θα πλαισιωθεί από ταλαντούχους μουσικούς οι οποίοι θα μας ταξιδέψουν σε ρομαντικά φεγγαρόλουστα μουσικά μονοπάτια σε μία ατμόσφαιρα ανάμεσα στο λευκό και το μαύρο φόντο. Στο χώρο θα βρίσκεται και κλιμάκιο της Αστρονομικής Εταιρείας Πάτρας «Ωρίων» με αστρονομικά όργανα παρατήρησης για όποιον θελήσει να ατενίσει τον έναστρο ουρανό τη νύχτα.
ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: ΔΗΜΟΣ ΕΡΥΜΑΝΘΟΥ – ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΙΡΑΛΙΟΥ”